Artan Viral Salgınlara Karşı Doğal Önlemler Almak Mümkün Mü?

21 Ocak 2020
Artan Viral Salgınlara Karşı Doğal Önlemler Almak Mümkün Mü?

Küresel bir sorun olan uzun süredir hayatımızda olan ve bir süre daha bizimle olacakmış gibi görünen Korona virüsüne karşı bir takım aşı denemeleri olsa da henüz hiçbiri yüzde yüz sonuç veremedi. Dünyanın her yerinde uzmanlar aşı bulmaya çalışırken bize düşen daha hassas davranmak. Sık sık duyuyoruz. Kalabalık ortamlarda bulunmamak, maske kullanmak, maskeyi sıklıkla değiştirmek, elleri yıkamak, dezenfekte olmak mühim.  

Bunun yanında vücut direncini doğal olarak arttırmak adına, uzmanlar tarafından küçük ama önemli tavsiyeler alabilmekteyiz. Örneğin propolis ve zerdeçal içerikleri ve besin değerleri sebebiyle bizlere bu konuda destek olabilmekte. Bilindiği gibi propolisi arılar, kovanın hijyenik kalması, zararlı bakteri, mantar ve virüslere aynı zamanda böceklere karşı kovanın korunması amacıyla kullanılmaktadır. Propolis insan vücudu için de aynı görevi gösterebilmektedir. Propolis yapısında polifenoller, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Propolis flavonoidler ve fenolik maddeler bakımından da oldukça zengindir.  

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, propolisin antiseptik, antidiyabetik etkileri, vücudun direncini arttırma konusunda önemli etkileri olduğunu ortaya koymuştur.  

Propolis Satın Alırken Dikkat!

Aynı zamanda propolis alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan da önemle bahsedilmektedir. Uzmanlara göre piyasada çok fazla sahtesi bulunan propolisi satın almadan önce iyice araştırmakta fayda var. Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi analizleri yapılmış sertifikalı olanlar tercih edilmelidir. 

Propolis suda, zeytinyağında ve alkolde çözülebilmektedir, satın alırken suda ve yağda çözülerek üretilmiş olanları satın almak gerekir. Bu üretim yöntemleri aynı zamanda helal üretim yöntemi olarak adlandırılır. Bu sebeple yerli ve milli markaları tercih etmekte yarar var.  

Propolis sıvı, kapsül, damla, tablet şekillerinde bulunur. Genelde yetişkinler için tablet ve kapsül formu önerilse de 4 yaş ve üzeri çocuklar için damla formunda olanlar daha uygun olacaktır. Propolisi damla formuna getirmek için ise yöntem, gliserin, su veya alkol eklemekten geçmektedir. 

Doğal Yollarla Direncini Arttır!

İkinci alternatif olarak önerilen zerdeçal ise, Hindistan'da uzun yıllardır şifa için kullanılan baharat olarak kullanılmaktadır. Nitekim yapılan araştırmalar bunu kanıtlar nitelikte. Ana bileşeni curcumin olan zerdeçalın güçlü anti- inflamatuar etkileri mevcuttur, çok güçlü bir antioksidandır. Zerdeçal da propolis gibi vücut direncini arttırır bu sebeple enfeksiyon hastalıkları kolaylıkla atlatılabilir.  

Zerdeçal tüketirken dikkat edilmesi gereken bir iki husustan bahsedebiliriz. Zerdaçal baharat olarak her şekilde tüketilir ancak içeriğindeki curcumin maddesi yalnızca zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde açığa çıkmaktadır. Softjel formunda özel olarak üretilen zerdeçal kullanım için gayet idealdir. Çünkü bileşiminde zeytinyağı ve karabiber bulunmaktadır.  

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesi hakkında yapılan bilimsel çalışmalarda anti-kanser etkisinin olduğu ve kanser ilaçları ile kombine kullanılabileceğinden bahsedilmetedir 

100 hasta üzerinde yapılan klinik çalışmada osteoporozda kemik kaybını azaltmada yardımcı olacağı bildirilmiştir 

Kurkuminin 33 metabolik sendromlu hastada 12 hafta boyunca yapılan klinik çalışmada lipit düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır.  

UV-A kaynaklı fotoyaşlanmada deride koruyucu etki göstermiştir. 

Yazımızı sonlandırırken son olarak şunu belirtmekte fayda var. Propolisi 4 yaş altındaki çocukların ve arı ürünlerine karşı hassasiyeti olanların tüketmesi önerilmemektedir.  

Zerdeçal ise gebelerin ve emzirenlerin kullanımına uygun değildir. Aynı zamanda safra taşı problemi olanların veya safra kesesi olmayanların, mide ülseri ve hiprerasiditesi olan kişilerin kullandıkları ilaçlar ile birlikte etkileşime girebileceğinden, bu kişilerin kullanması tavsiye edilmemektedir.  

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.