" />

sampuanlar kategori banner (002).jpg (249 KB)

Toplam 8 ürün görüntüleniyor.

ŞAMPUANLAR

Doğru ve cilt tipine uygun şampuan seçimi saç bakımı yapmak kadar önemlidir. Her saç tipi birbirinden farklıdır, dolayısıyla ihtiyaçları da farklı olacaktır. Kalın telli, ince telli, kabarık, sönük, yağlı, kuru saçların talepleri elbette birbiri ile aynı olamaz. Bu durumda en çok sorulan soru, ‘’Saç tiplerine göre en doğru şampuanı nasıl seçmeliyiz?’’ olacaktır.

ŞAMPUAN SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

En önemli mevzu doğal içeriklerle, bitki özleri ve yağlarla zenginleştirilmiş doğal şampuanları seçmek olacaktır. Cilt bakımında kullanılan ürünlerin doğal içerikli olmasına ne kadar dikkat ediyorsak saç bakımında da şampuan seçiminde de o denli hassas olmalıyız. İçerisinde SLS, Sülfat, Paraben, Tuz bulunan şampuanlar uzun vadede saçlara derin zararlar verir. Saç derisi üzerindeki sebum dengesini bozar, saçın doğal yapısına hasar verir, saç diplerinde hassasiyete sebep olurlar. Bu sebeple doğal içerikli, temizlerken aynı anda saça zarar vermeyecek şampuanlar tercih edilmelidir.

Saç yapısını iyi bilerek, saçın ihtiyacı ne ise ona göre bitki özleri içeren şampuanları seçmeye özen göstermekte fayda var. Örneğin saç derisi problemleri ve dökülme yaşıyor iseniz ardıç katranı ve kükürt içeren şampuanlardan destek alabilirsiniz.

Mat saçları eski canlılığına geri getirebilmek, parlak, ışıl ışıl ve güzel saçlar için bitkisel keratin içeren şampuanlar kullanılabilir.

Saç köklerini desteklemek, saç yapısını güçlendirmek, saç büyümesini desteklemek için hindistan cevizi yağı içeren şampuanlardan yararlanılabilir.

Saç derisini korumak ve yıpranmaların önüne geçmek için ısırgan özü içeren şampuanlar en idealidir. Isırgan özü içeren şampuanlar saç köklerini güçlendirir aynı zamanda düzenli kullanımda dökülmelerin önüne geçebilmektedir.

Nemsiz, hacmini kaybetmiş saçlar için defne yaprağı ve zeytinyağı özlü şampuanlar önerilmektedir. Zeytinyağı içerdiği vitamin ve fitokimyasallar sayesinde saç bakımında sıklıkla kullanılmaktadır. Defne yaprağı yağı ise kurumuş saçlara nemini geri kazandırmakta iyi bir yardımcıdır.

Onarılmaya ihtiyaç duyan nemini ve formunu kaybetmiş saçlar için ise argan yağı özleri içeren şampuanlar gerekecektir. Argan yağı saça zarar vermeden derinlemesine temizler ve bakımını yapar.

Saçlarınız boyalı ise tercihinizi içerisinde A ve E vitaminleri olan şampuanlardan yana kullanmalısınız. Boyalı saçlar kurumaya, matlaşmaya meyillidir. Ekstra bakım isterler, bu unutulmamalıdır. Ayrıca her gün yıkamak boyalı saçlara zarar verebilir. 2-3 günde bir yıkamak ideal olacaktır. Boyalı saçlar şampuan seçerken biraz daha dikkatli olmalıdır. Şampuan içerisinde tuz ve sülfat bulunması boyalı saçlara fazlaca zarar vermektedir. Kurumasına, saç derisi problemlerine, kaşıntıya ve saç renginde turunculaşmaya sebebiyet verebilir.

Yağlı saçlar için saçın yağ dengesini sağlamaya yardımcı olan çay ağacı içerikli şampuanlar önerilir. Çay ağacı şampuanı saçtaki sebum dengesini sağladığı gibi doğal yoldan bakım sağlamaktadır.

İnce telli saçlar elektriklenmeye ve kırılmaya meyillidir. O sebeple güçlendirici içerikli şampuanlar kullanmak gerekir. Onarıcı bakım serileri ince telli saçlarda yara bandı gibidir. Bitkisel keratin içerikli şampuanlardan yararlanmak ise en iyisi.

Kalın telli saçlar gün içerisinde kabarmasın diye duşta bir saç bakım kremi ya da nemlendirici kullanılmasında fayda var. Nem desteği sağlayan argan özlü şampuanlardan destek alınabilir.

Normal saçlarınız varsa en rahat şampuan seçimi yapabilecek şanslı kişilerdensiniz. Yine de önerimiz doğal içerikli Silikon, Paraben, Sülfat, Tuz gibi maddeleri içermeyenleri tercih etmeniz.

TUZSUZ ŞAMPUAN KULLANMANIN FAYDALARI

Son zamanlarda sıklıkla duyduğunuza emin olduğumuz bir konu, tuzsuz şampuanlar. Şampuan içerisinde tuz konulma sebebi derinlemesine temizlik sağlamak ancak tuz, kısa vadede temizlik sağlarken uzun vadede saç derisinin yapısını bozar kurutur, boyalı saçlarda saç rengini erkenden kaybedilmesine neden olurken kalın ve kuru telli saçlarda aşırı kuruluk ve çatallaşma, ince telli saçlarda sönüklük ve dökülmeye neden olacaktır. Tuz saç yapısı ne olursa olsun saç derisini aşındırdığı için zamanla hassasiyet meydana getirecektir.

Tuzsuz şampuanlar;

  • Saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Saçın doğal yapısını korur
  • Saç derisine zarar vermez, hassasiyet, kızarıklık ve aşınma yapmaz.
  • Saç rengini korur, turunculaşma, kızıl yansımalar meydana getirmez.
  • Saçları kabartmaz
  • Saçların formunu bozmaz, kıvırcık saçlar için idealdir.
  • Saçtaki doğal nemi tutar, kuruluğa neden olmaz.
  • Gözleri yakmaz, gözlerle temas halinde tuzlu şampuan kadar soruna sebebiyet vermez.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.